მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს შეწყვიტოს აქტივისტებისა და ჟურნალისტების დაკავების გაუმართლებელი პრაქტიკა
2023-03-03 13:35
2023 წლის 2 მარტს, საქართველოს პარლამენტთან მიმდინარე მშვიდობიან აქციას პოლიციის მხრიდან 36 პირის, მათ შორის, ჟურნალისტების ადმინისტრაციული წესით დაკავება მოჰყვა. არსებული ინფორმაციით, დაკავება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) საფუძვლით განხორციელდა. აღსანიშნავია, რომ წარსულშიც არაერთხელ მომხდარა ამ მუხლების გამოყენებით მშვიდობიანი აქტივისტების დაკავება და მათი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა. წუხელ განვითარებული მოვლენები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა არსებული კანონმდებლობა, პოლიციის ხელში რეპრესიული ინსტურმენტია, რომელიც უფლებების გაუმართლებელი შეზღუდვისათვის გამოიყენება.
დაკავებულთა ნაწილის უფლებებს ხელმომწერი ორგანიზაციების ადვოკატები იცავენ, თუმცა, ამ პროცესში მნიშვნელოვანი დაბრკოლებები გამოიკვეთა. ჩვენს ხელთ არსებული მონაცემებით, ამ დროისათვის მინიმუმ 15 პირი იმყოფება დროებითი მოთავსების იზოლატორებში (მონაცემები ზუსტდება). ვრცელდება ინფორმაცია, რომ დაკავებულთა ნაწილი მთელი ღამის განმავლობაში საპატრულო პოლიციის მანქანებში ყავდათ და იზოლატორებში მათი შეყვანა მხოლოდ დილიდან დაიწყო. გართულებულია ადვოკატებისათვის და ოჯახის წევრებისათვის დაკავებულთა ზუსტი ადგილსამყოფელის დადგენის საკითხიც, რაც აფერხებს ადვოკატთან შეხვედრის, და შესაბამისად, უფლებების დაცვის შესაძლებლობებს. ზოგიერთი დაკავებული საუბრობს ფიზიკურ დაზიანებებზე, რომლებიც დაკავებისას მიიღეს.
აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ამ დრომდე არ გაუკეთებია ოფიციალური განცხადება, რა გახდა დაკავებულთა გარკვეული ნაწილის ამ დრომდე იზოლატორებში დაყოვნების საფუძველი და რატომ არ გათავისუფლდნენ ისინი სხვა პირების მსგავსად ღამით, ხელწერილის საფუძველზე.
მკაფიოდ გვინდა განვაცხადოთ, რომ ადმინისტრაციული წესით დაკავების და დაკავების შემდგომი პრაქტიკა არის მიუღებელი და არღვევს ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს.
- ყველა დაკავებულს მიეცეს ოჯახის წევრებთან დაკავშირების შესაძლებლობა;
- დაკავებულთა ადვოკატებს დროულად მიეწოდოთ ინფორმაცია, რომელ იზოლატორებში არიან გადაყვანილნი მათი დაცვის ქვეშ მყოფი პირები;
- დაუყოვნებლივ მოხდეს დაკავებული პირების გადაყვანა სასამართლოში და  დაკავების ვადა 48 საათამდე გაუმართლებელად არ გახანგრძლივდეს.
სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს
- დროულად შეისწავლოს მედია წარმომადგენლების და დემონსტრანტების დაკავების/სავარაუდო დაზიანების ფაქტები და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება.

On March 2, 2023, the peaceful demonstration in front of the Parliament of Georgia resulted in the administrative arrest of 36 people, including journalists. According to available information, the arrests were made on the basis of articles 166 (petty hooliganism) and 173 (disobedience to the lawful order of the police) of the Code of Administrative Offenses. It should be noted that in the past these articles have been used in the past to detain peaceful activists and restrict their right to assembly and expression.
Last night's events once again confirm that the existing legislation on administrative offenses is a repressive tool in the hands of the law enforcement, which is used for unjustified restriction of rights of individuals.
The rights of some detainees are being protected by lawyers from signatory organizations, but they have encountered significant obstacles. According to the data available to us, at least 15 people are currently in temporary detention centers (data to be confirmed). It is reported that some of the detainees were held in patrol cars overnight, their delivery to the detention centers started only in the morning. It has been difficult for lawyers and family members to determine their exact location, preventing them from accessing legal counsel and making it impossible to protect their rights. Moreover some detainees are claiming to have received physical injuries during the arrest.
The Ministry of Internal Affairs has not yet provided an official statement explaining why some detainees were not released like others on the basis of a personal pledge and are still being held in detention.
We would like to explicitly declare that the practice of administrative arrests and subsequent detentions is absolutely unacceptable and gravely violates fundamental human rights.
We call on the Ministry of Internal Affairs to ensure the following:
-       All detainees should be given the opportunity to contact their family members;
-       The lawyers of the detainees should be provided with timely information on which detention centers the persons under their protection have been transferred to;
• Arrested persons should be brought to court immediately and the period of detention should not be unjustifiably extended up to 48 hours.
We call on the Special investigative service:
• To study the facts of arrest/alleged injury of media representatives and demonstrators in a timely manner and to respond accordingly.