საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პარტნიორ ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან (EHRAC) ერთად ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტს ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეების აღსრულებასთან დაკავშირებით წერილობითი მოსაზრებები წარუდგინა. ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეები, რომელსაც მინისტრთა კომიტეტი გაძლიერებული პროცედურის ფარგლებში ზედამხედველობს, სიცოცხლის უფლების და არასათანადო მოპყრობის დარღვევას და ამ ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტიანობას შეეხება.
წარდგენილ კომუნიკაციაში საია უთითებს იმ ხარვეზებზე, რომლებიც წინა წლებშიც იკვეთებოდა, და კვლავ არ არის აღმოფხვრილი (მათ შორის, არასათანადო მოპყრობის საქმეების სწორი კვალიფიკაცია, გამოძიების პროცესში დაზარალებულთა ეფექტიანი ჩართულობა, არასათანადო მოპყრობის პრევენციის სხვადასხვა ღონისძიებები და სხვა).
ხაზგასასმელია, რომ უკვე წლებია საია მინისტრთა კომიტეტის წინაშე დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის გაძლიერებას ითხოვს რამდენიმე კუთხით, კერძოდ, ხარვეზად მიიჩნევდა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო ფარგლებსა და საგამოძიებო პროცესზე პროკურატურის მიერ სრული კონტროლის შენარჩუნებას, ასევე, ინსპექტორის სამსახურის მიერ მაღალი თანამდებობის პირებთან დაკავშირებით საგამოძიებო უფლებამოსილების არქონასა და სხვა.
წლევანდელ კომუნიკაციაში საია ძირითად ყურადღებას სამ საკითხზე ამახვილებს:
1. სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმება - 2021 წლის დეკემბერში პარლამენტის მიერ ყოველგვარი წინასწარი საჯარო განხილვებისა, და, მიუხედავად, როგორც ადგილობრივი (სახალხო დამცველი, არასამთავრობო ორგანიზაციები), ისე საერთაშორისო (ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი, ევროკავშირის აღმოსავლეთ ევროპის პარტნიორობის ორმხრივი ურთიერთობების განყოფილების წარმომადგენელი, Human Rights Watch, აშშ-ის საელჩო საქართველოში, საფრანგეთის ელჩი საქართველოში, გაერთიანებული სამეფოს დიპლომატიური მისიის წარმომადგენელი, ნიდერლანდების სამეფოს ელჩი, ჩეხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი) კრიტიკისა, მიღებული ცვლილებები სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების შესახებ არის განზრახ პოლიტიკური ნაბიჯი სახელმწიფოში არსებული დამოუკიდებელი ინსტიტუციის წინააღმდეგ. ამის ნათელი დადასტურება, ასევე, არის ის, რომ ორი ახალი უწყების შექმნის მიუხედავად, დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის მანდატთან დაკავშირებული არც ერთი პრობლემა წინამდებარე ცვლილებებით არ აღმოფხვრილა, პირიქით, სამსახურს აღარ ექნება საგამოძიებო უფლებამოსილება პროკურორებთან დაკავშირებით.
2. ამნისტიის კანონის მიღება 20-21 ივნისს ჩადენილ დანაშაულებთან დაკავშირებით - საქართველოს წინააღმდეგ გამოტანილ საქმეებში (იხ. მაგალითად ვაზაგაშვილი და შანავა საქართველოს წინააღმდეგ), რომლებიც სწორედ ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეების ნაწილია, ევროპულმა სასამართლომ მკაცრად გააკრიტიკა ის ფაქტი, რომ კანონმდებელმა ამნისტიის შესახებ კანონის მიღებისას სათანადო ყურადღება არ გაამახვილა სახელმწიფოს წარმომადგენელთა მიერ (იქნება ეს დაბალი თუ მაღალი რანგის სამართალდამცავი) ჩადენილი სერიოზული გადაცდომის სრული სიმკაცრით დასჯის აუცილებლობაზე. ამასთან დაკავშირებით სასამართლომ კიდევ ერთხელ განმარტა საერთაშორისო სამართლით დადგენილი სტანდარტი, რომ სახელმწიფოს წარმომადგენელთა მიმართ ამნისტიის ან შეწყალების გამოყენება არ უნდა იყოს დაშვებული ადამიანის უფლებათა სერიოზულ დარღვევებთან დაკავშირებით, მათ შორის, არაადამიანურ/დამამცირებელ მოპყრობასთან მიმართებით. იმავე მიდგომას იზიარებს ინტერ-ამერიკული სასამართლო, გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტი, გაეროს ადამიანის უფლებათა კომისია, გაეროს წამების წინააღმდეგ ბრძოლის კომიტეტი, გაეროს ეკონომიკური და სოციალური საბჭო, ეუთო და ევროპული პარლამენტი. შესაბამისად, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვის წინააღმდეგ ჩადენილ სერიოზულ დანაშულებში (იმის მიუხედავად, თუ ეროვნულ დონეზე რა კვალიფიკაციით იქნება საქმე წარმოებული), სახელმწიფოს წარმომადგენელ პასუხისმგებელ პირთა მიმართ ამნისტიის და შეწყალების გამოყენება არის საერთაშორისო სამართლის დარღევა. ამის მიუხედავად, საქართველოს პარლამენტმა 2021 წლის სექტემბერში მაინც მიიღო ამნისტიის კანონი იმგვარი შინაარსით, რომელიც ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სტანდარტს, და, იძლევა შესაძლებლობას, 20-21 ივნისს სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე განხორციელდეს ამნისტია.
3. კრიმინალური სუბკულტურის არსებობა პენიტენციურ დაწესებულებებში: შემაშფოთებელია პენიტენციურ დაწესებულებებში კრიმინალური სუბკულტურის გაძლიერება, რის წინააღმდეგაც პენიტენციური დაწესებულების თანამშრომლები არ დგამენ ქმედით ნაბიჯებს. ამის საპირისპიროდ, ადმინისტრაცია არაფორმალურ მმართველებთან აქტიურად თანამშრომლობს და პატიმრებთან „ურთიერთობების მოსაგვარებლად“ მათ იყენებს.

The Georgian Young Lawyers' Association, in partnership with the European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC), has submitted written opinions to the Committee of Ministers of the Council of Europe on the execution of the Tsintsabadze Group of cases. The Tsintsabadze Group of cases, which is being overseen by the Committee of Ministers under an enhanced procedure framework, concerns violations of the right to life and ill-treatment and the ineffectiveness of the ongoing investigation into these facts.
In the submitted communication, GYLA points out the shortcomings that were identified in previous years also, and still have not been eliminated (including the correct qualification of cases of ill-treatment, effective involvement of victims in the investigation, various measures to prevent ill-treatment, etc.).
It is noteworthy that for years the GYLA has been calling before the Committee of Ministers for strengthening an independent investigative mechanism in several respects, namely, it considered the maintaining full control over the investigative scope and process of the State Inspector Service by the Prosecution Service to be a shortcoming, as well as for the Inspector's lack of investigative authority over high-ranking officials, and so on.
In this year's communication, GYLA focuses mainly on three issues:
1. Abolition of the State Inspector Service - in December 2021, Parliament, without any prior public deliberations, and despite both local (Public Defender, NGOs) and international criticism (Council of Europe Commissioner for Human Rights, Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, EU Eastern Europe Partnership Bilateral Relations Officer, Human Rights Watch, US Embassy in Georgia, French Ambassador to Georgia, Representative of the United Kingdom Diplomatic Mission, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic) adopted amendments on the abolition of the State Inspector's Service are a deliberate political move against an independent institution in the state. A clear proof of this, too, is that despite the creation of two new agencies, none of the problems related to the mandate of the Independent Investigation Mechanism have been eliminated by the present amendments, on the contrary, the Service will no longer have investigative powers over prosecutors.
2. Adoption of the Amnesty Law in connection with the crimes committed on June 20-21 - In the cases against Georgia (see, for example, Vazagashvili and Shanava v. Georgia), which are part of the Tsintsabadze Group of cases, the European Court has strongly criticized the fact that during the adoption of the amnesty law the legislature did not pay due attention to the need for severe punishment in full for serious misconduct committed by officials (be it a low or high ranking official). In this regard, the Court clarified again the standard established by international law that the application of amnesty or pardon to state officials should not be allowed in connection with serious human rights violations, including inhuman/degrading treatment. The same approach is shared by the Inter-American Court, the UN Human Rights Committee, the UN Commission on Human Rights, the UN Committee against Torture, the UN Economic and Social Council, the OSCE, and the European Parliament. Consequently, in serious crimes against the prohibition of inhuman or degrading treatment (regardless of their national qualifications assigned at a national level), the application of amnesty and pardon to state officials is a violation of international law. Nevertheless, the Parliament of Georgia passed an amnesty law in September 2021 with content that contradicts the international standard and allows an amnesty for the crimes committed by law enforcement on June 20-21.
2. Existence of criminal subculture in penitentiary institutions: The strengthening of the criminal subculture in penitentiary institutions is worrying, against which the staff of the penitentiary institution does not take effective steps. In contrast, the administration actively cooperates with informal authorities and uses them to "resolve relations" with prisoners.