საიას წინადადებები OGP-ს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით
2015 წლის დეკემბრში, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საქართველოს  2014-2015 წლების მეორე სამოქმედო გეგმის მოქმედების ვადა დასრულდა. სამწუხაროდ საქართველოს მიერ სრულად არ შესრულდა OGP-ს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის ორი ისეთი მნიშვნელოვანი ვალდებულება, როგორიცაა ინფორმაციის თავისუფლების აქტის შემუშავება და ელექტრონული პეტიციების პორტალი “Ichange.ge”-ს შექმნა. მიუხედავად ამისა, 2016 წელს საქართველოს მთავრობა OGP-ს რიგით მესამე 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმას დაამტკიცებს. შესაბამისად მნიშვნელოვანია, რომ ახალ სამოქმედო გეგმაში ის ვალდებულებები აისახოს, რომელიც OGP-ს უმთავრეს პრინციპებს - გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება, სამოქალაქო ჩართულობა და ტექნოლოგია და ინოვაციები უპასუხებს.
2016 წლის 14 მარტს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნოს ოფიციალურად წარუდგინა საიას მოსაზრებები იმ საკითხებთან დაკავშირებით, რომელთა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმაში ასახვაც მნიშვნელოვანი იქნება.
თანდართულ ფაილში წარმოდგენილია საიას წინადადებები OGP საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმაში შესატანი შესაძლო  ახალი ვალდებულებების შესახებ.

In December 2015, term of effect of Georgia’s Second Action Plan 2014-2015 for the Open Government Partnership (OGP) expired. Regrettably, Georgia could not fulfill the following two important obligations in the OGP 2014-2015 Action Plan: drafting the freedom of information act (FOIA) and creating a web-portal of electronic petitions “Ichange.ge”. Nevertheless, in 2016 the Government plans to adopt third OGP Action Plan 2016-2017 for Georgia. Therefore, it is important for the new action plan to reflect the obligations that are responsive to OGP’s most crucial principles – transparency, accountability, civic engagement and technologies & innovations.
On March 14, 2016, Georgian Young Lawyers’ Association formally communicated its opinions to the OGP Georgia Secretary about issues that Georgia OGP Action Plan 2016-2017 should reflect.
The enclosed file provides GYLA’s proposals about new obligations that should be included in Georgia’s OGP Action Plan for 2016-2017.