31 ივლისი, 201913:16
29-31 ივლისს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენლებმა პროექტის „სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება და მდგრადი განვითარება“ ფარგლებში შერჩეულ საინიციატივო ჯგუფის წევრებთან დასკვნითი საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს. აღნიშნულის შემდგომ საინიციატივო ჯგუფების წევრები აქტიურად ჩაერთვებიან ადგილობრივი თვითმმართველობის მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
პროექტი აღმოსავლეთ დასავლეთ მართვის ინსტიტუტის (EMWI Access) ფინანსური დახმარებით მიმდინარეობს და მისი მიზანია სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა და მდგრადი განვითარების ხელშეწყობა. თემის ახალგაზრდებში კრიტიკული აზროვნების განვითარება, ორატორული უნარ-ჩვევების გამომუშავება და კამათის ხელოვნების დახვეწა. ამასთანავე, თემში სოციალური დიალოგის წარმართვა და ეთნიკური უმცირესობების აქტიური ჩართვა ადგილობრივი თვითმმართველობის  მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. პროექტი კახეთის, აჭარის, გურიის, ქვემო ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში ხორციელდება.[1]
ამავე პერიოდში განხორციელდა სასწავლო ვიზიტი საქართველოს პარლამენტში, რა დროსაც შეხვედრა წარიმართა რეგიონული  პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტთან. შეხვედრისას ყურადღება გამახვილდა კომიტეტის როლსა და მნიშვნველობაზე ადგილობრივი თვითმმართველობის განვითარების კუთხით. საინიციატივო ჯგუფების წევრებმა კომიტეტის წარმომადგენლებს გაუზიარეს ინფორმაცია მათი მუნიციპალიტეტების იმ საჭიროებებზე, რომელიც ადგილობრივი მოსახლეობისთვის გამოწვევას წარმოადგენს. ასევე, შედგა შეთანხმება სამომავლო თანამშრომლობაზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ პროექტის პირველი ფაზის ფარგლებში თითოეულ რეგიონში ჩატარდა სამუშაო შეხვედრები ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან, სადაც მოხდა დაიდენტიფიცირება ადგილობრივ დონეზე არსებული პრობლემების, გამოიკვეთა მთელი რიგი საკითხებისა, რომლებიც საჭიროებს არასამთავრობო სექტორისგან მხარდაჭერას. საუბარი შეეხო თვითმმართველობაში მოქალაქეთა ჩართულობის კუთხით პრაქტიკაში არსებულ გამოწვევებს. შეხვედრებზე საუბარი იყო ახალგაზრდების ჩართულობის მოდელის ფორმატზეც.
აღნიშნულ შეხვედრებზე მიღწეულ იქნა შეთანხმება - პროექტის ფარგლებში შერჩეული ახალგაზრდების მონაწილეობით შექმნილი საინიციატივო ჯგუფების ჩართულობაზე. საინიციატივო ჯგუფები სასწავლო ვიზიტით ეწვევიან საქართველოს პარლამენტსა და ადგილობრივ თვითმმართველობებს, თავის მხრივ ადგილობრივი თვითმმართველობები კი, უზრუნველყოფენ ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელებაში საინიციატივო ჯგუფების მონაწილეობას და შექმნიან ორგანიზაციულ და მატერიალურ-ტექნიკურ პირობებს სხვადასხვა მიღებების, შეხვედრებისა თუ მუნიციპალიტეტის ორგანოების საქმიანობაში, მათ შორის კოლეგიური საჯარო დაწესებულებების სხდომებში, მონაწილეობისა და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესის საინიციატივო ჯგუფების ჩართულობას და მათ მიერ იდენტიფიცირებული პრობლემების მოგვარებას.
ასევე, გურიისა და კახეთის[2] რეგიონების მცირე მეწარმეებთან ჩატარდა ტრენინგები საგადასახადო სამართლის საფუძვლებზე. ტრენინგების მიმდინარეობისას მონაწილეებმა შეისწავლეს, თუ რა არის ეკონომიკური საქმიანობა, მეწარმეობის სახეები, გადასახადის სახეები და განაკვეთი, პირველადი საგადასახადო დოკუმენტის შენახვის ვადა და წესები, დეკლარირების წესები და გამონაკლისები, სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმები, მაღალმთიანი რეგიონებისათვის გათვალისწინებული საგადასახადო შეღავათები და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები
პარალელურ რეჟიმში პროექტის პრიორიტეტულ 5 რეგიონში  შერჩეულ 103 მონაწილესთან ჩატარდა ტრენინგები „კარლ პოპერის ფორმატის დებატებზე“, რამაც საშუალება მისცა მსმენელებს გამოემუშავებინათ კრიტიკული და ანალიტიკური აზროვნების უნარი, საჯარო გამოსვლების ტექნიკა და დაეხვეწათ კამათის ხელოვნება. ტრენინგების საფუძველზე შეირჩა 34 მონაწილე.[3]
13-17 ივლისს,  წიწამურში, შერჩეული ახალგაზრდების მონაწილეობით ჩატარდა დებატების ეროვნული ტურნირი თემებზე: ადამიანის უფლებები, გარემოს დაცვა და ჯანდაცვა. დებატების ეროვნული ტურნირის გამარჯვებული გამოვლინდა ქვემო ქართლის მონაწილეებიდან. ტურნირის შემდგომ  მონაწილეებს  ჩაუტარდათ ლექცია: ადგილობრივ თვითმმართველობაში მოქალაქეთა მონაწილეობის არსსა და მნიშვნელობაზე, მოქალაქეთა მონაწილეობის კანონით განსაზღვრული გარანტიებზე, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე, ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელებაში მოქალაქეთა ჩართულობის ფორმებზე, საკრებულოს სხდომებზე დასწრებისა და მონაწილეობის მნიშვნელობაზე და ჩართულობის სხვა დამატებით ფორმებზე.
პროექტის მონაწილეებს სერტიფიკატებთან ერთად  საიას იურიდიული განათლების ხელშეწყობის ფონდის მიერ სხვადასხვა დროს გამოცემული სახელმძღვანელოები გადაეცათ.
[1]თითოეული რეგიონიდან პროექტის მიხედვით შერჩეულ იქნა რაიონული ცენტრებიდან მოშორებით არსებული ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობით დასახლებული სოფლები. კახეთის რეგიონიდან ახმეტა და პანკისის ხეობა, აჭარიდან ხულო, გურიიდან ზოტი, ჩხაკაურა და ნასაკირალი, ქვემო ქართლიდან ავრანლო და თრიალეთი, ხოლო სამცხე ჯავახეთიდან  ახალქალაქი და ნინოწმინდა.

On July 29-31, representatives of the Georgian Young Lawyers' Association held the final informational meetings with the members of the Initiative Team selected within the framework of the project “Strengthening Civil Society and Promoting Sustainable Development”. Afterward, the members of the Initiative Groups will be actively involved in the decision-making process of the local self-government.
The project is financially supported by the East-West Management Institute (EMWI Access) and is aimed at supporting civil society and promoting sustainable development. Developing critical thinking in the youth of the community, developing oratorical skills and refining the art of arguing. In addition, conducting social dialogue in the community and active engagement of ethnic minorities in the process of decision-making of the local government. The project is implemented in the regions of Kakheti, Adjara, Guria, Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti.[1]
During the same period, a study visit was held to the Parliament of Georgia, during which a meeting was held with the Committee on Regional Policy and Self-Government. The meeting focused on the role and importance of the Committee in the development of the local self-government. Members of the Initiative Group shared information on the needs of their municipalities which remains a challenge for the local population, with the committee representatives. Also, an agreement was reached on future cooperation.
It should be noted that within the framework of the first phase of the project the workshops were held in each region with the representatives of the local self-government, where existing problems were identified at the local level, along with a number of issues that needed support from the non-government sector. The discussion focused on the challenges of the practice of citizen engagement in the self-government. The format of the youth engagement model was also discussed at the meetings.
At these meetings, an agreement was reached on the engagement of the Initiative Groups which were created with the participation of the young people selected within the framework of the project. Initiative groups will pay a study visit to the Parliament of Georgia and the local self-governments, while the local self-governments themselves will ensure the participation of Initiative Groups in the implementation of local self-government and will create organizational and material-technical conditions for various receptions, meetings or activities of the municipal bodies, including sittings of the collegial public agencies, participation and involvement of the Initiative Groups in decision-making process, and solving the problems identified by them.
Training on the basics of tax law was also held for small businesses in Guria and Kakheti [2] regions. During the training, the participants learned what is an economic activity, types of entrepreneurship, types and rate of the tax, the shelf life for the primary tax document and rules, tax return rules and exemptions, special tax regimes, tax allowances for the high mountainous regions, and other important issues.
In parallel trainings were held with the 103 selected participants in the 5 priority areas of the project, on the "Carl Popper Debate Format", which enabled the trainees to develop critical and analytical thinking skills, public speaking techniques and refined art of debate. 34 participants were selected on the basis of the trainings. [3]
On July 13-17, in Tsitsamuri, the selected youth participated in the National Debate Tournament on Human Rights, Environment and Health Care. The winner of the National Debate Tournament was from Kvemo Kartli participants. After the tournament, the participants attended the lecture: the meaning and importance of citizen participation in local self-government, guarantees envisaged in the law on citizen participation, access to information, forms of citizens' participation in local self-governance, importance of attendance and participation of the meetings of the City Council and other additional forms of engagement.
Along with the certificates, the project participants were awarded by textbooks issued at various time by GYLA's Foundation for the Support of Legal Education.
[1] According to the project, those villages of ethnic and religious minorities were selected from each region which is located far from the district centers. Akhmeta and Pankisi Gorge from Kakheti region, Khulo from Ajara, Zoti, Chkhakaura and Nasakirali from Guria, Avranlo and Trialeti from Kvemo Kartli and Akhalkalaki and Ninotsminda from Samtskhe-Javakheti.
[2] In Ozugeti, Telavi and Akhmeta.
[3] 3 participants from Ajara, 12 from Guria, 9 from Kvemo Kartli, 6 from Samtskhe-Javakheti and 4 participants from Kakheti.