25 ივლისი, 201911:17
„რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეს“ ევროპისა და აღმოსავლეთ ევროპის მიმართულების ხელმძღვანელს,  ჯოან ბერს;
„ამნესტი ინტერნეიშენალის“ გენერალურ მდივანს, კუმი ნაიდუს;
„ჰიუმან რაითს ვოჩის“ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიაში, გიორგი გოგიას;
„ფრიდომ ჰაუსის“ ევროპისა და ევრაზიის პროგრამის დირექტორს, მარკ ბერენტს;
„ევროპის ჟურნალისტების ასოციაციის“  პრეზიდენტს, ოტმარ ლაჰოდინსკის;
„პრესისა და მედიის თავისუფლების ევროპული ცენტრის“ აღმასრულებელ დირექტორს, ლუზ კინკელს;
„მეცხრამეტე მუხლის“ ევროპისა და ცენტრალური აზიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელს, სარა კლარკს;
„ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტის“ ხელმძღვანელს, ქეთრინ ქეროლს;
„ჟურნალისტთა ევროპული ფედერაციის“ ხელმძღვანელს, რიკარდო გუტიერეზს;
„პრესის საერთაშორისო ინსტიტუტის“ აღმასრულებელ დირექტორს, მარკუს სპაილმენს;
„ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციის“ გენერალურ მდივანს, ენტონი ბილანჯერს
მოგმართავთ საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გარშემო განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით. როგორც თქვენთვის ცნობილია, მიმდინარე წლის 18 ივლისს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შედეგად, აღსრულდა საქართველოს სასამართლო სისტემის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება და „რუსთავი 2“-ის მფლობელი შეიცვალა. ასევე, მაუწყებლის ახალმა მფლობელმა დანიშნა  ტელევიზიის ახალი დირექტორი. ქართულ მედიასივრცეში არსებული მანკიერი გამოცდილება გვიჩვენებს, რომ კრიტიკული მაუწყებლის მფლობელისა თუ მენეჯმენტის ცვლილება პირდაპირ აისახება ტელევიზიის სარედაქციო პოლიტიკაზე, რაც პრაქტიკაში ხელისუფლების მიმართ ლოიალურ მიდგომებში გამოიხატება. მოვლენათა ამგვარმა განვითარებამ შესაძლოა, მნიშვნელოვნად გააუარესოს საქართველოში არსებული მედიაგარემო და შეზღუდოს მედიაპლურალიზმი. ამის შესახებ რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციამ საჯარო ანცხადება გაავრცელა.
ოპოზიციასთან აფილირებული ტელეკომპანია „რუსთავი 2“ გამოირჩევა მმართველი პარტიის, “ქართული ოცნების” მიმართ კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკით. ხელისუფლების წარმომადგენლები, მათ შორის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, არაფორმალური მმართველი ბიძინა ივანიშვილი არ მალავდნენ, თავიანთ უკმაყოფილებას “რუსთავი 2”-ის მიმართ და გამოხატავდნენ სურვილს მისი სარედაქციო პოლიტიკის ცვლილებასთან დაკავშირებით.
მიუხედავად ახალი მფლობელის განცხადებისა, რომ იგი არ აპირებს მაუწყებლის დამოუკიდებელი სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლასა და ჟურნალისტებისთვის შრომითი ხელშეკრულებების შეწყვეტას, კვლავაც არსებობს ლეგიტიმური ეჭვები, რომ ეს განცხადებები საფუძველს მოკლებულია. ამ ეჭვებს ამყარებს შემდეგი მნიშვნელოვანი გარემოება:
გასულ კვირას „რუსთავი 2“-ის თანამშრომლებმა ტელეკომპანიის ახალ მფლობელს სარედაქციო პოლიტიკისა და ჟურნალისტების უფლებების დაცვის უზრუნველყოფის მიზნით საზოგადოებრივი საბჭოს შექმნა შესთავაზეს, რომელიც  სამოქალაქო სექტორის  წარმომადგენლებით, მედიასფეროს ექსპერტებით და მფლობელის მიერ წარდგენილი პირებით დაკომპლექტდებოდა. აღნიშნული საბჭოს მთავარი მიზანი ახალ რეალობაში ჟურნალისტების შრომითი უფლებებისა და სარედაქციო პოლიტიკაში გარე ჩარევებისგან დაცვა იყო. ჟურნალისტების აღნიშნული  ინიციატივა  ახალმა მფლობელმა არ გაიზიარა და სანაცვლოდ არც ინსტიტუციური დაცვის რაიმე ალტერნატიული მექანიზმი  შესთავაზა მათ. აღსანიშნავია ასევე, რომ ახალი მენეჯმენტის განცხადებით, არხზე მძიმე ფინანსური მდგომარეობა დახვდათ. ზუსტად ამის გამო, შესაძლოა წარმოიშვას საფრთხე, რომ მაუწყებლის ახალმა მენეჯმენტმა ეს ფაქტი გამოიყენოს ჟურნალისტებისთვის შრომითი ხელშეკრულებების შეწყვეტის საბაბად, არხიდან გაუშვას არასასურველი ჟურნალისტები და ამ გზით შეიცვალოს ტელევიზიის სარედაქციო პოლიტიკა. ცნობისათვის, სასამართლო დავის პერიოდში, კომპანიას ფინანსურად არასახარბიელო მდგომარეობა ჰქონდა, მათ შორის ყადაღის გამო, თუმცა ტელევიზიის მენეჯმენტი მაინც ახერხებდა არხის მაუწყებლობის შენარჩუნებას.
ხელმომწერი ორგანიზაციები გთხოვთ, ყურადღებით მიადევნოთ თვალი  „რუსთავი 2“-ის ირგვლივ მიმდინარე მოვლენებს და განსაკუთრებული მონიტორინგის ქვეშ აიყვანოთ ეს საქმე. მნიშვნელოვანია, შენარჩუნდეს არხის კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკა და არ დაირღვეს ჟურნალისტების შრომითი უფლებები.

Chair of the Committee to Protect Journalists (CPJ)  Kathleen Carroll;
Non-governmental organizations based in Georgia are addressing you in regard to the recent developments around Rustavi 2 TV. As you are already aware, the European Court of Human Rights rendered its judgement on the Rustavi 2 ownership dispute case on July 18, 2019. As a result of this judgement, the decision of the Georgian court system was enforced and a change was made to the ownership of Rustavi 2. Moreover, the owner appointed a new director. As evidenced by the prior negative experience in the Georgian media landscape, the change in management/ownership has a direct effect on the change of the broadcaster’s critical editorial policy towards the government. These developments pose a risk in worsening the existing media landscape in Georgia and restricting media pluralism. A number of non-governmental organizations have released a public statement in this regard.
Rustavi 2 TV Company, which is affiliated with the opposition, is known for its critical editorial policy towards the Georgian Dream ruling party. Representatives of the Government, including the former Prime-Minister and informal ruler, Bidzina Ivanishvili, have made public their discontent about Rustavi 2 and expressed their wish to see changes to its editorial policy.
The new owner of Rustavi 2 TV made a statement claiming that there are no plans to change the editorial policy or to dismiss journalists. In spite of these promises, there is reasonable ground to believe that these statements are not convincing and have no substance. These concerns are based on the following noteworthy circumstances:
Last week, the staff of Rustavi 2 proposed to the new owner the creation of a public board that would provide safeguards for editorial independence. This board would be composed of representatives from the civil society, media experts and persons nominated by the owner. The purpose of the board was to prevent interference in the broadcaster’s editorial policy and to establish safeguards, in light of the new circumstances, for the protection of the labor rights of the journalists. The new owner turned down the journalists’ initiative and did not propose an alternative mechanism that would provide institutional protection. Moreover, according to a statement by the new management, the broadcaster is facing serious financial problems. There is a risk that this circumstance can be used by the new management to dismiss undesirable journalists, which would change the editorial policy of the broadcaster. Notably, while the case was still in court, the company was in an unfavourable financial situation, especially due to the asset freeze, but the management of the TV still managed to keep the broadcasting running.
We, the undersigned organizations, are calling on you to follow the developments around Rustavi 2 and thoroughly monitor all ongoing processes. It is important to preserve the broadcaster’s critical editorial policy and to prevent any violations of the labor rights of journalists.