11 ივნისი, 202414:53
საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობის წევრების მიერ ქართველი ხალხის ეროვნული ინტერესების, საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებების საწინააღმდეგოდ მიღებული „რუსული კანონი“ (უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ) ეწინააღმდეგება არა მხოლოდ საქართველოს კონსტიტუციას, არამედ ვენეციის კომისიის დასკვნით წინააღმდეგობაში მოდის ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის (ECHR) მუხლებთან, ხოლო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) შეფასებით კანონი დისკრიმინაციულია, ახდენს სტიგმატიზაციას და ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის და მოწყვლადი ჯგუფების გამოხატვისა და გაერთიანების თავისუფლებას.
„რუსული კანონი“ პირდაპირ არღვევს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ძირითადი ღირებულებებსა და პრინციპებს, ასევე მმართველობის წესებს, რის გამოც საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 13 თებერვლის №110 დადგენილებით შექმნილი საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წევრმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ერთხმად მივიღეთ გადაწყვეტილება დავტოვოთ როგორც საბჭო, ასევე მისი მუდმივმოქმედი სამუშაო ჯგუფი „ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი.“
მივმართავთ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას (ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნოს), უმოკლეს ვადაში მოამზადოს საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს დებულებაში შესატანი ცვლილებების პროექტი და დასამტკიცებლად წარუდგინოს საქართველოს მთავრობას.

The recent adoption of the 'Russian Law' (on Transparency of Foreign Influence) by the majority members of the Georgian Parliament starkly contradicts the national interests cherished by the people of Georgia, the European and Euro-Atlantic aspirations of Georgia. The law not only violates the Constitution of Georgia but also runs counter to the findings of the Venice Commission and breaches the articles of the European Convention on Human Rights (ECHR), according to the Open Government Partnership (OGP), the law discriminates, stigmatizes, or hinders the freedom of expression and association of civil society organizations, media representatives, and vulnerable groups.
The 'Russian Law' flagrantly violates the foundational values and principles upheld by the Open Government Partnership (OGP), enshrined in the Articles of Governance. We, the civil society members of the Open Government Interagency Coordination Council of Georgia (OGP Council/national MSF), established by Decree No. 110 of the Government of Georgia on February 13, 2020, to unanimously opt out of both the Council and its permanent working group, the Open Government Forum.
We appeal to the administration of the Government of Georgia, the Secretariat of Open Government of Georgia to prepare a draft of the relevant changes in the regulations of the Interagency Coordinating Council of Open Government of Georgia as soon as possible and submit it to the Government of Georgia for approval.
We urge the Administration of the Government of Georgia (Secretariat of OGP Georgi), to promptly draft the necessary amendments to the Statute of the Council, and submit it to the Government of Georgia for approval.