უკანონოდ გათავისუფლებული საჯარო მოხელე სამსახურში აღდგა
19 აგვისტო, 2021საია იცავდა 2021 წლის 17 ივნისს გათავისუფლებულ საჯარო მოხელეს, რომელიც დასაქმებული იყო გურჯაანის მერიის შიდა აუდიტის სამსახურის ინსპექტირების განყოფილებაში. მან პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციის გამო, 2021 წლის 28 მაისს დაწერა განცხადება სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე, თუმცა 14 სამუშაო დღის ვადაში, კანონით დადგენილი წესით მოითხოვა პირადი განცხადების განუხილველად დატოვება. მიუხედავად ამისა, მერიამ 17 ივნისს მაინც გამოსცა ბრძანება მისი სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ.
2021 წლის 16 ივლისს, სამსახურიდან გათავისუფლებულმა საჯარო მოხელემ საიას დახმარებით გურჯაანის რაინულ სასამართლოს სარჩელით მიმართა და მოითხოვა დისკრიმინაციული მოპყრობის ფაქტის დადგენა, სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანების ბათილად ცნობა, სამსახურში აღდგენა, იძულებითი განაცდური თანამდებობრივი სარგოს ანაზღაურება და დისკრიმინაციული მოპყრობის გამო მორალური ზიანის ანაზღაურება. ასევე, სარჩელის უზრუნველყოფის მიზნით საია მოითხოვდა გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერიისათვის ამ პოზიციაზე სხვა პირის უვადოდ დანიშვნის აკრძალვა. გურჯაანის სასამართლომ დააკმაყოფილა სარჩელის უზრუნველყოფის მოთხოვნა.
სარჩელის წარმოებაში მიღების შემდგომ, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერიამ საკუთარი ინიციატივით ბათილად ცნო სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანება და სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებული საჯარო მოხელე აღადგინა იმავე პოზიციაზე, რომელიც გათავისუფლებამდე ეკავა. ასევე, აუნაზღაურა განაცდური ხელფასი და შეუნარჩუნა გათავისუფლებამდე მინიჭებული საკლასო ჩინი.

An illegally dismissed public servant has been reinstated
GYLA represented a public servant dismissed on June 17, 2021, who was employed in the inspection department of the Internal Audit Service of Gurjaani City Hall. On May 28, 2021, he/she applied for his dismissal on the grounds of discrimination on political grounds, but within 14 working days, in accordance with the law, requested to leave his personal application unconsidered. Nevertheless, on June 17, City Hall issued an order dismissing him.
On July 16, 2021, a dismissed civil servant, with the help of GYLA, filed a lawsuit with the Gurjaani District Court, requesting the establishment of discriminatory treatment, the annulment of a dismissal order, reinstatement in service, reimbursement for forced unpaid salary, and compensation for moral damages due to discriminatory treatment. Also, to secure the lawsuit, GYLA requested that the Gurjaani Municipality City Hall be banned from appointing another person to this position for life. Gurjaani Court granted the claim.
Following the admission of the claim, the Gurjaani Municipality City Hall annulled the dismissal order on its initiative and reinstated the illegally dismissed public servant to the same position he/she had held before his/her dismissal. He/she has also reimbursed the unpaid salary and retained the class rank awarded before his dismissal.