საქართველოში მიმდინარე მოვლენები ადამიანურობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულად უნდა შეფასდეს
04 დეკემბერი, 2024საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ადამიანის უფლებების დარღვევებს ყოველდღიურ რეჟიმში უწევს მონიტორინგს და მიიჩნევს, რომ სამოქალაქო მოსახლეობის წინააღმდეგ სისტემური და ძალადობრივი რეპრესიები ადამიანურობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულად უნდა შეფასდეს, რაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის მიმართვის საფუძველი შეიძლება გახდეს.
2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების მნიშვნელოვანი დარღვევებით ჩატარებას და 2024 წლის 28 ნოემბერს „ქართული ოცნების” მიერ ევროკავშირთან მოლაპარაკებების შეჩერების ღიად გაცხადებას მთელ ქვეყანაში ფართომასშტაბიანი პროტესტი მოჰყვა.
2024 წლის 28 ნოემბრის საღამოსვე სპონტანური აქციების მიმდინარეობის დროს შესამჩნევი გახდა სხვადასხვა ქალაქში მყოფი საქართველოს ათასობით მოქალაქის მიმართ კოორდინირებული რეპრესიული მექანიზმების გამოყენება. უკვე ყოველდღიურ რეჟიმში ხდება მშვიდობიანი მომიტინგეების უკანონო დარბევა, რაც არა საპოლიციო ღონისძიება, არამედ, თავისი მასშტაბიდან გამომდინარე, არის ორგანიზებული დანაშაული. ამ ფაქტებთან კავშირში აქტიურად გამოიყენება თვითნებური დაკავების პრაქტიკა და მიზანმიმართული დევნა. არაერთი მტკიცებულებითა და მოწმის ჩვენებით დადასტურებულია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაქვემდებარებული სპეციალური სადამსჯელო რაზმები მომიტინგეებს ალყაში აქცევენ, არ აძლევენ გარიდების შესაძლებლობას, რა დროსაც განურჩევლად ურტყამდნენ აქციის მონაწილეებს, მათ შორის, სასტიკ მოპყრობას და მიზანმიმართულ თავდასხმას დაექვემდებარნენ ქალები, არასრულწლოვანები და შშმ პირები.
მომიტინგეებთან ერთად, სასტიკ მოპყრობას დაექვემდებარნენ მედიის წარმომადგენლები, მათ შორის, საერთაშორისო მედიის ჟურნალისტებიც. მათ წინააღმდეგ დამიზნებით გამოიყენება აქტიური სპეციალური საშუალებები, ფიზიკური ძალადობა, ასევე, აყენებენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას. ჟურნალისტების მიზანმიმართული დაზიანების ფაქტების მასშტაბი მიუთითებს არა მარტო მათ საქმიანობაში ხელის შეშლის მიზანზე, არამედ სადამსჯელო რაზმების ინტერესზე, არ გაშუქდეს აქციის უკანონო და ძალადობრივი დარბევა.
ამ ყოველივეს პარალელურ რეჟიმში ემატება საგამოძიებო მექანიზმების უმოქმედობა, საჯარო მოსამსახურეთა დევნა და მათზე ზეწოლა; სახელმწიფო თანამდებობის პირთა მიერ შსს-ს დაქვემდებარებაში არსებული სადამსჯელო ძალების წახალისება და შექება; უწყვეტი სამთავრობო პროპაგანდა, ანტიდასავლური იდეოლოგიის გავრცელება და აქციის მონაწილეების დემონიზება.
მზარდი რეპრესიების და ადამიანის უფლებათა სისტემური დარღვევების მასშტაბის გათვალისწინებით, მიმდინარე მოვლენები, შესაძლოა, აღწევდეს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წესდების მე-7 მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულს ადამიანურობის წინააღმდეგ. კონკრეტულად, სახეზეა წამება, ჩადენილი სამოქალაქო მოსახლეობის წინააღმდეგ, ფართომასშტაბიანი და სისტემატური თავდასხმების სახით. ასევე, ჩადენილია სამოქალაქო მოსახლეობის პოლიტიკური და დისკრიმინაციული ნიშნით დევნა და მსგავსი ხასიათის სხვა არაადამიანური განზრახი ქმედებები, რომლებიც იწვევს მძიმე ტანჯვას, სხეულის მძიმე დაზიანებას, ან/და მძიმე ზიანს აყენებს პირის ფსიქიკურ ან ფიზიკურ ჯანმრთელობას.
ამასთანავე, ქვეყნის შიგნით არ არის დარჩენილი დამოუკიდებელი მექანიზმი, რომელიც ამ დანაშაულს სათანადოდ გამოიძიებს. პირიქით, გვაქვს საფუძვლები, ვიფიქროთ, რომ სახელმწიფო ინსტიტუციები პირდაპირ არიან კოორდინირებულად ჩართულნი ხსენებული დანაშაულის ჩადენაში, ამას ადასტურებს ის ფაქტებიც, რომ:
- შინაგან საქმეთა სამინისტრო, მიუხედავად საჯარო სივრცეში ხელმისაწვდომი წამების კადრებისა, უარს ამბობს განმასხვავებელი ნიშნით შეკრება-მანიფესტაციის დაშლაში მონაწილე პოლიციელების აღრიცხვაზე;
- დღემდე სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ არ მომხდარა არცერთი პასუხისმგებელი პირის იდენტიფიცირება; დღემდე საზოგადოებას არ აქვს ჯეროვანი ინფორმაცია, რა შინაარსობრივი სახის საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები ჩატარდა ხსენებული უწყების მიერ; დღემდე არ არის დაწყებული სისხლისსამართლებრივი დევნა არცერთი პოლიციელის მიმართ, რომელმაც იძალადა მომიტინგეებსა ან/და ჟურნალისტებზე;
- სასამართლოები იღებენ შაბლონურ გადაწყვეტილებებს ყოველგვარი ინდივიდუალური გარემოებების შესწავლის გარეშე და ადმინისტრაციული სახდელებით სჯიან უკანონოდ დაკავებულ მომიტინგეებსა და წამების მსხვერპლებს.
არსებული რეალობის გათვალისწინებით, საია განიხილავს როგორც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის მიმართვის, ისე სხვა საერთაშორისო მექანიზმების გამოყენების შესაძლებლობას და შექმნის საკოორდინაციო ფორმატს, რომელშიც ჩართვის შესაძლებლობა ყველა დაინტერესებულ პირს ექნება.

The Current Developments in Georgia shall be assessed as the Crime Against Humanity
04 December, 2024The Georgian Young Lawyers’ Association monitors human rights violations on a daily basis and considers that systemic and violent repressions against the civilians shall be assessed as the crime against humanity, which can provide grounds for applying to the International Criminal Court
The parliamentary elections held on 26 October 2024, marked with significant violations, and the public announcement of the “Georgian Dream” on 28 November 2024 to suspend negotiations with the European Union, sparked large-scale protests across the country.
By the evening of 28 November 2024, the coordinated repressive measures against thousands of Georgian citizens in various cities became evident during spontaneous protests. Unlawful dispersal of peaceful protesters has been taking place every single day, which cannot be considered as a police measure, rather due to its scale, it constitutes an organized crime. These actions are accompanied by widespread arbitrary arrests and targeted persecution. Numerous evidence and witness statements confirm that the special punitive units of the Ministry of Internal Affairs surround protesters, block their escape routes, and indiscriminately beat them, among whom, women, minors and persons with disabilities have been subjected to severe treatment and deliberate violence.
Together with the protesters, members of the media, including journalists representing international outlets, are being subjected to severe ill-treatment. Targeted use of active special measures, physical violence, and verbal abuse are directed against media representatives. The scale of deliberate harm inflicted on journalists reveals not only an intent to interfere with their professional activities but also reflects the interest of punitive groups in preventing the dissemination of information about the unlawful and violent dispersal of the demonstration.
All of the above-mentioned is accompanied by the inaction of the investigative authorities, the persecution and pressure exerted on public servants; the encouragement and praise of punitive forces of the MIA by the Government officials; the continuous government propaganda, the promotion of anti-Western ideology, and the demonization of protest participants;
Considering the scale of increasing repression and systematic violations of human rights, the current developments might constitute a crime against humanity prescribed under Article 7 of the Statute of the International Criminal Court. In particular, acts of torture are perpetrated through widespread and systematic attacks directed against the civilian population. Also, there are instances of persecution against the civilians based on political and discriminatory grounds, along with other inhumane acts of a similar character intentionally causing great suffering, or serious injury to body and/or to mental or physical health.
In addition, there is no independent mechanism remaining within the country to effectively investigate this crime. On the contrary, there are grounds to believe that the state institutions are directly coordinately involved in commission of the mentioned crime, which can also be confirmed by the following facts:
The Ministry of Internal Affairs, despite the publicly available footages of torture, refuses to enumerate the police officers involved in the dispersal of the manifestations with distinguishing marks;
As of today, the Special Investigation Service has not identified any responsible individuals; as of today, the public has not been duly informed regarding the content of the investigative and procedural steps taken by this institution; as of today, no criminal prosecution has been initiated against the police officers, who committed violence against the protesters and/or journalists;
The courts are delivering the blanket decisions, without considering individual circumstances and, through administrative sanctions, they are punishing unlawfully arrested protesters and victims of torture.