მეტროსადგურებთან პოლიციელები ხვდებიან მოქალაქეებს და ართმევენ აირწინაღებს, ნიღბებს და სხვა ნივთებს
ამ დროისთვის, მეტროსადგურებთან პოლიციელები ხვდებიან მოქალაქეებს და ართმევენ აირწინაღებს, ნიღბებს და სხვა ნივთებს.
როგორც მეტროსადგურ თავისუფლების მოედანთან პოლიციის თანამშრომლებმა მედიის წარმომადგენლებს უთხრეს (21:02, ტვ პირველი), ისინი ზედაპირულ დათვალიერებას ახორციელებენ.
განვმარტავთ, რომ პოლიციის შესახებ კანონის მიხედვით, პოლიციელი უფლებამოსილია პრევენციული ღონისძიების განხორციელების ფარგლებში ზედაპირული შემოწმების მიზნით შეაჩეროს პირი, მხოლოდ კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ ზედაპირული შემოწმება გულისხმობს მისი ტანსაცმლის მხოლოდ გარე ზედაპირზე ხელით, სპეციალური ხელსაწყოთი ან საშუალებით შეხებას. პოლიციელს არ აქვს უფლება ზედაპირული შემოწმების პირობებში პირს მოსთხოვოს ჩანთის გახსნა ან ჩამოართვას ნივთი.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ აირწინაღი, ნიღაბი, პირბადე არ წარმოადგენს ისეთ ნივთებს, რომელთა გადატანა შეზღუდულია ან რომელიც საფრთხეს უქმნის მის ან სხვის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
განსაკუთრებით იმ პირობებში, როდესაც უცნობია რა ქიმიურ ნივთიერებებს იყენებს შსს აქციის დასაშლელად, დემონსტრანტებისთვის გაზისაგან და სხვა ქიმიური ნივთიერებებისგან დამცავი ნიღბების ჩამორთმევა არის კიდევ ერთი აშკარა დარღვევა.
აშკარაა, რომ პოლიციის მიერ განხორციელებული ღონისძიებები ემსახურება მოქალაქეების დაშინებას და მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების დევნას.

At this time, police officers are reportedly stopping citizens at metro stations and confiscating gas masks, masks, and other items
05 December, 2024At this time, police officers are reportedly stopping citizens at metro stations and confiscating gas masks, masks, and other items.
According to police officers at the Freedom Square metro station (as reported by TV Pirveli at 21:02), they are conducting superficial searches.
It is important to clarify that, under the Law on Police, a police officer may conduct a superficial search as a preventive measure only in circumstances explicitly outlined by law. Furthermore, a superficial search is limited to touching the outer surface of a person's clothing with a hand, tool, or other means. Police officers are not authorized to request a person to open their bag or confiscate items during such a search.
Notably, items such as gas masks, protective masks, or face shields are not prohibited for transportation nor do they inherently pose a threat to life or health.
Given the lack of clarity about the chemical substances used by the Ministry of Internal Affairs to disperse demonstrations, the confiscation of protective equipment like gas masks constitutes a significant violation.
These actions by the police appear to be aimed at intimidating citizens and targeting peaceful protest participants, further undermining their rights and safety.