თბილისის საქალაქო სასამართლომ 20-21 ივნისის მოვლენების დროს დაზარალებულ 16 პირს დაზარალებულის სტატუსი არ მიანიჭა. დაზარალებულების სახელით საიამ სასამართლოს 2019 წლის 11 ოქტომბერს, მას შემდეგ მიმართა, როდესაც პროკურატურამ მათ სტატუსის მინიჭებაზე უარი დაუსაბუთებლად უთხრა. საია სასამართლოში ითხოვდა პროკურატურის დადგენილების გაუქმებას და 20-21 ივნისს დაზარალებული 16 პირისათვის სტატუსის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილების გამოტანას.
ამ დროისათვის სასამართლოში იმ 16 პირის საქმე განიხლებოდა (მათ შორის 8 ჟურნალისტი) რომელთა სისხლის სამართლის საქმეში საია თავიდანვე ჩაერთო. ყველა მათგანს სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანება 20-21 ივნისს, სამართალდამცავთა მხრიდან სავარაუდოდ უფლებამოსილების გადამეტების შედეგად მიადგა. ნაწილ მათგანს, დაზიანებები რეზინის ტყვიების გამოყენების, ხოლო ზოგიერთ მათგანს - პოლიციელთა მხრიდან ფიზიკური ზემოქმედების შედეგად მიადგათ. სადავო არ არის ის გარემოება, რომ აღნიშნულმა პირებმა დაზიანებები 20-21 ივნისს მიიღეს. მიუხედავად ამისა, არც პროკურატურამ და არც სასამართლომ ისინი დაზარალებულებად არ ცნო.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაზე უარი შემდეგი საფუძვლით თქვა:
„დაზარალებულად ცნობისათვის აუცილებელი მტკიცებულებითი სტანდარტი და პირის ბრალდებულად ცნობის მტკიცებულებითი სტანდარტი თანაბარია, მაგრამ პირის დაზარალებულად ცნობა არ არის დამოკიდებული სისხლის სამართლის საქმეში კონკრეტული პირების სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებისათვის საკმარის მტკიცებულებათა მოპოვებასთან. თუმცა, აუცილებელია საქმეზე დასაბუთებული ვარაუდით დადგინდეს ჩადენილია თუ არა დანაშაული და უშუალოდ რა დანაშაულის ჩადენის შედეგად მიადგა პირს რომელიმე სახის ზიანი“.
სასამართლოს განმარტება წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსთან, აშკარად დაუსაბუთებელი და უკანონოა. სასამართლოს აღნიშნული მსჯელობა უგულებელყოფს საქმეში არსებულ ცალსახა გარემოებას, რომ დაზარალებულ პირებს მიღებული აქვთ სხვადასხვა სიმძიმის ჯანმრთელობის დაზიანება მათ შორის, რამდენიმე დაზარალებულს დაკარგული აქვს ცალი თვალი, რაც ცალსახად ადასტურებს, რომ სახეზეა დანაშაული. მიუხედავად ამისა, მიღებული განჩინებით სასამართლო სადავოდ ხდის თავად დანაშაულის ჩადენის ფაქტს.
საია მიიჩნევს, რომ როგორც სასამართლო, ასევე პროკურატურა უკანონოდ აჭიანურებს 20-21 ივნისის მოვლენების შედეგად დაზარალებული პირებისათვის შესაბამისი სტატუსის მინიჭებას. კანონმდებლობის თანახმად, დანაშაულის მსხვერპლს მთელი რიგი უფლებები, მათ შორის, საქმის მასალების გაცნობის, სისხლისსამართლებრივი დევნის არდაწყების ან შეწყვეტის, ან გამოძიების შეწყვეტის შესახებ დადგენილების გასაჩივრების უფლება მხოლოდ მაშინ ეძლევა, თუ იგი სარგებლობს დაზარალებულის პროცესუალური სტატუსით. შესაბამისად, დაზარალებულის სტატუსის საწყის ეტაპზევე მინიჭებას აქვს არსებითი მნიშვნელობა დაზარალებულის უფლებების დასაცავად და მიმდინარე გამოძიების ეფექტიანობის შესაფასებლად.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინება არ საჩივრდება, თუმცა საია გააგრძელებს 20-21 ივნისის მოვლენების შედეგად დაზარალებული პირების საქმეებზე მუშაობას (გარდა 16 დაზარალებულისა, საია დამატებით სხვა პირების ინტერესების დაცვაშიც ჩაერთო). მათ შორის, საია არ გამორიცხავს, რომ მიმართავს საერთაშორისო მექანიზმებს დაზარალებული პირების უფლებების დასაცავად.

Court refuses to grant a victim status to people injured on June 20-21 rally dispersal
The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) appealed to the court on behalf of the individuals on October 11, 2019, after the Georgian Chief Prosecutor’s Office refused to grant them a victim status in a groundless manner. GYLA has demanded the court to annul the judgement by the Georgian Chief Prosecutor’s Office and to take a decision concerning granting the status of victim to 16 people affected on June 20-21.
Up to now, case of 16 persons (including eight journalists), of whose criminal case GYLA has been concerned about from the very beginning, has been tried in court. All of them have sustained injuries of various gravities as a result of possible abuse of power by law enforcement during the June 20-21 protests. Some of them were affected by the use of rubber bullets, several of them were injured as a result of an assault by police forces.
It is not in dispute that these people sustained injuries on June 20-21. Yet, neither the Georgian Chief Prosecutor’s Office, nor the court, have recognized them as victims.
Tbilisi City Court has refused to grant a victim status to these individuals on the following grounds:
“The standard of proof required to identify a victim and the standard of proof of a person being charged are the same, but the recognition of a person as a victim does not depend on obtaining sufficient evidence to prosecute specific persons in a criminal case. However, it is necessary to make a reasonable assumption on the case whether the crime was committed and what kind of damage the person suffered as a result of the crime."
Court’s explanation collides with the Criminal Procedure Code of Georgia and it is groundless and unlawful. This argumentation by the court disregards an explicit fact of the case, that the individuals affected have sustained injuries of various gravities, with several of them losing one of their eyes, which definitely is a crime. Yet, within its judgement, the court has questioned the fact of crime occurrence.
GYLA supposes that the court, as well as Georgian Chief Prosecutor’s Office, illegally procrastinates granting respective status to individuals injured as a result of June 20-21 events.
According to the legislation, victim of a crime is entitled with a number of rights, including access to case materials, prosecution or termination, or termination of an investigation, only if they enjoy the victim's procedural status. An individual for example, is entitled to access a case file or to appeal the court decision concerning execution of prosecutor’s decree or termination of prosecution, termination of investigation, only if she/he has a procedural status of a victim.
Hereout, granting a victim status at an early stage is essential for protection of the rights of victims and for assessment of the effectiveness of ongoing investigations purposes.
The decision of the Tbilisi City Court is not subject be appeal, though GYLA will continue to work on the cases of those affected by the June 20-21 events (apart from these 16 victims, GYLA has started to protect interests of other individuals involved). GYLA will consider addressing to international mechanisms to protect the rights of victims.