მიმდინარე წლის 01 აგვისტოს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) 2019 წლის 19 მაისის შუალედური/რიგგარეშე არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის შემაჯამებელი ანგარიში წარმოადგინა. დოკუმენტი მოიცავს 20 მარტიდან 17 ივნისის ჩათვლით პერიოდს. ანგარიშში ასახულია წინასაარჩევნო პერიოდში, არჩევნების დღესა და არჩევნების შემდგომ პერიოდში, საიას დაკვირვების შედეგად გამოვლენილი დარღვევები, ძირითადი მიგნებები, ტენდენციები და ორგანიზაციის რეკომენდაციები.
ანგარიშის მთავარი თემა ამომრჩევლის განწყობის დამახინჯებაა, რაც პარტიების მიერ სამი ძირითადი მექანიზმით მიიღწევა, ესენია: ამომრჩევლის ნების გამოვლენის კონტროლი, ამომრჩევლის მოსყიდვა და დაძაბული პოლიტიკური ფონის შექმნა.
სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში, საიამ გამოავლინა:
- ამომრჩევლის მოსყიდვის 3 ფაქტი;
- ამომრჩევლის რეგისტრაციით მანიპულირების და ფარულობის პრინციპის დარღვევის 1 ფაქტი;
- ფიზიკური დაპირისპირებისა და ძალადობის 5 ფაქტი;
- საბიუჯეტო რესურსის საარჩევნო მიზნით გამოყენების 3 ფაქტი;
- ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელშეშლის 1 ფაქტი;
- წინასაარჩევნო კამპანიის დაფინანსების წესების დარღვევის 5 ფაქტი;
- დამკვირვებლის საქმიანობაში ხელშეშლის 1 ფაქტი;
- ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპის დარღვევის 1 ფაქტი;
- წილისყრის პროცედურების დარღვევის 4 ფაქტი;
- კენჭისყრის პროცედურის დარღვევის 3 ფაქტი;
- განმეორებით ხმის მიცემის 2 ფაქტი;
- არაუფლებამოსილი პირის უბანზე ყოფნის 1 ფაქტი;
- შემაჯამებელ ოქმებში არსებული უზუსტობების 6 ფაქტი.
- სიტყვიერი კონფლიქტის 2 ფაქტი;
- მუქარის 1 ფაქტი.
საიას მიაჩნია, რომ ამომრჩევლის ნების გამოვლენის კონტროლი შესაბამის საკანონმდებლო რეგულირებას საჭიროებს.
საიას რეკომენდაციით, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა, პროკურატურამ და შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში, დროულად და სრულყოფილად უნდა შეისწავლონ კონკრეტული კანონდარღვევის შემთხვევები (ამომრჩევლის მოსყიდვა, საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების წესების დარღვევა, ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლა, ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტები) და განახორციელონ შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება.

Final Report of the Extraordinary / By-Elections of May 19, 2019 by GYLA Observation Mission
On August 01, the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) submitted a summary report on extraordinary/by-Election of May 19, 2019. The document covers the period from March 20 to June 17. The report outlines the violations, revealed by observation of GYLA during the pre-election, post-election and post-election period, also key findings, trends, and recommendations of the organization.
The main topic of the report is a distortion of the voter attitude, achieved by the parties in three main ways: Controlling the will of the voter, bribery the voters and creating a tense political background.
In the framework of the observer mission, GYLA revealed:
- 3 facts of voter bribery;
- 1 fact of manipulation by voter registration and violation of the principle of a secret ballot;
- 5 facts of physical confrontation and violence;
- 3 facts of the use of budgetary resources for electoral purposes;
- 1 fact of illegal interference with journalistic activity;
- 5 facts of violation of financing rules of the pre-election campaign;
- 1 fact of interference with observer activity;
- 1 fact of violation of the principle of secret voting;
- 4 facts of violation of casting lots procedures;
- 3 facts of violation of the voting procedure;
- 2 facts of repeat voting;
- 1 fact of being unauthorized persons at the electoral precinct;
- 6 facts of inaccuracies in the summary protocols.
- 2 facts of verbal conflict;
- 1 fact of threatening.
GYLA believes that control over the expression of the will of the voters requires relevant legislative regulation.
GYLA recommends that the State Audit Office, the Prosecutor's Office and the Ministry of Internal Affairs, within their competence, timely and thoroughly investigate cases of specific violations (voter bribery, violations of financing rules of election campaign, illegal interference with journalistic activities, facts of physical confrontation) and carry out appropriate legal response.