ა.წ. 25 სექტემბერს, მაუწყებლებმა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისგან მიიღეს წერილი, სადაც მითითებული იყო, რომ 3 სარეკლამო ვიდეო რგოლი, რომელიც განთავსებულია როგორც პოლიტიკური რეკლამა, ეწინააღმდეგება მოქმედ კანონმდებლობას და იმ შემთხვევაში, თუ მაუწყებელმა უკვე განათავსა აღნიშნული ვიდეო რგოლები, უნდა მოხდეს მათი დაუყოვნებლივი ამოღება სამაუწყებლო ბადიდან.
მიგვაჩნია, რომ კომისიის თავჯდომარის წერილი არ წარმოადგენს კომისიის სამართლებრივ აქტს, არ არის მაუწყებლებისთვის სავალდებულო შესასრულებლად, შეიცავს გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საფრთხეებს და ეწინააღმდეგება საქართველოს კანონმდებლობას შემდეგ გარემოებათა გამო:
აღნიშნული დოკუმენტი (წერილი) არ არის კომისიის სამართლებრივი აქტი და შესაბამისად, არ არის მაუწყებლების მხრიდან სავალდებულოდ შესასრულებელი.
,,მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-8 მუხლის თანახმად, ,,კომისიის სამართლებრივ აქტებს განეკუთვნება კომისიის დადგენილება, კომისიის გადაწყვეტილება და კომისიის თავმჯდომარის ბრძანება.“
აღსანიშნავია, რომ ამ წერილს ხელს აწერს კომისიის თავმჯდომარე. ,,კომისიის თავმჯდომარე გამოსცემს ბრძანებებს კონკრეტულ შემთხვევებში კომისიისა და კომისიის აპარატის შიდაორგანიზაციულ საკითხებზე, რომლებიც არ შეიცავს ქცევის ზოგად წესს.“ ვინაიდან აღნიშნული დოკუმენტი შეიცავს ქცევის ზოგად წესს, ეს დოკუმენტი ვერ იქნება კომისიის თავმჯდომარის ბრძანება.
შესაბამისად, აღნიშნულ საკითხზე უნდა ემსჯელა კომისიას. ,,მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-8 მუხლის თანახმად, ,,კომისიის სამართლებრივი აქტები მიიღება (გამოიცემა) კომისიის სხდომაზე,“ თუმცა ამ საკითხზე კომისიას სხდომაზე არ უმსჯელია.
ამასთან, მიგვაჩნია, რომ კომისიის წერილი წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კანონმდებლობასთან.
,,მაუწყებელი პასუხს არ აგებს წინასაარჩევნო და სოციალური რეკლამების შინაარსზე. წინასაარჩევნო და სოციალური რეკლამების შინაარსზე პასუხისმგებლობა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით ეკისრება შესაბამისი რეკლამის დამკვეთს.“ რეკლამის დამკვეთი არ არის კომისიის რეგულირების სუბიექტი. იმ შემთხვევაში, თუ სარეკლამო რგოლით დარღვეულია კონკრეტული პირის უფლებები, მას შეუძლია იმოქმედოს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით დამკვეთის და არა მაუწყებლის მიმართ. აქედან გამომდინარე, სრულიად გაურკვეველია, რატომ შედის კომისია წინასაარჩევნო რეკლამის შინაარსში, მაშინ როდესაც პოლიტიკური სუბიექტები მისი რეგულირების სფეროში არ არიან.
ამასთან, ,,მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 56-ე მუხლის მე-4 პუნქტით გათვალისწინებული დარღვევის შემთხვევაში საკითხის განხილვის უფლებამოსილება კომისიას არ გააჩნია. ამ ნორმის დარღვევის შემთხვევაში პირს უფლება აქვს მიმართოს თვითრეგულირების ორგანოს ან სასამართლოს.
მოვუწოდებთ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას პატივი სცეს გამოხატვის თავისუფლებას, იმოქმედოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით და არ გასცდეს მის უფლებამოსილებას.

GYLA RESPONDS TO THE LETTER OF THE GEORGIAN NATIONAL COMMUNICATIONS COMMISSION SENT TO BROADCASTERS ON THE REMOVAL OF POLITICAL ADVERTISING
2018-09-27 13:05
On September 25, 2018 broadcasters received a letter from the Georgian National Communications Commission indicating that the 3 advertising video clips, placed as political advertising, contradict the acting legislation and if the broadcaster has already posted the noted video clips, they should be immediately removed from the broadcast grid.
We believe that the letter of the commission chairperson is not a legal act of the commission, it is not mandatory for broadcasters to fulfill, it contains threats for freedom of expression and contradicts the legislation of Georgia on account of the following circumstances:
The document (letter) mentioned is not the legal act of the commission and therefore it is not obligatory for broadcasters to fulfill the late.
According to the Article 8 of the Law of Georgia on Broadcasting, ,,the legal acts of the commission are commission`s decree, commission`s decision and an order of the commission chairperson.’’
It is worth to be noted that the letter is signed by the chairperson of the commission. ,,The chairperson issues orders in specific cases that concern internal organizational issues of the commission and the commission office and do not contain general rules of conduct.’’ Since the document mentioned holds general rules of conduct, it cannot be the order of the commission chairperson.
Correspondingly, the issue had to be discussed by the commission. According to the Article 8 of the Law of Georgia on Broadcasting, ,,the legal acts of the commission are taken (issued) at the commission session, ’’ however, the commission did not discuss the matter on the session.
Besides, we believe that the letter of the commissions contradicts the acting Georgian legislation.
,,Broadcaster is not responsible for the content of pre-election and social advertisements. According to the Georgian legislation, responsibility for the content of pre-election and social advertisements, lies with the relevant advertising customer.’’ Advertising customer is not a subject of commission regulation. In case if the advertising clip violates the rights of a particular person, they can act in accordance with the rules established by the Georgian legislation, not against the broadcaster, but against the client. Therefore, it is absolutely uncertain, why the commission refers to the content of the pre-election advertising, while the political subjects are not in the field of its regulation.
In addition, the commission does not have an authority to examine the issue, regarding the violation prescribed by the paragraph 4 of Article 56 of the Law of Georgia on Broadcasting. If the norm is violated, a person has the right to apply to a self-regulatory body or court.
We call upon the Georgian National Communications Commission to respect the freedom of expression, act according to the procedure established by the legislation and do not exceed its authority.