2020 წლის 18 მაისს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ საია-ს საკონსტიტუციო სარჩელთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა. განცხადება შეიცავს არსებითად მცდარ, ურთიერთგამომრიცხავ ფაქტებს, წარმოადგენს საია-ს დისკრედიტაციის მცდელობას და მიზანმიმართულად ახდენს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას.
საია-მ საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი 2020 წლის 14 აპრილს წარადგინა. სარჩელში საია ასაბუთებდა, რომ საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 23 მარტის N181 დადგენილების საფუძველზე გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით გათვალისწინებული სკოპინგის დასკვნისა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემისთვის დაწყებულ წარმოებებზე საჯარო განხილვის დროებით შეჩერება ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლით დაცული უფლების ფორმალურ კრიტერიუმებს. კერძოდ, კონსტიტუციის 29-ე მუხლის შეზღუდვა შესაძლებელია მომხდარიყო მხოლოდ კანონით და არა მთავრობის დადგენილებით. შესაბამისად, საია ითხოვდა მთავრობის დადგენილების შესაბამისი მუხლის არაკონსტიტუციურად ცნობას.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ 2020 წლის 30 აპრილის განჩინებით საია-ს საჩივარი არსებითად განსახილველად არ მიიღო. სასამართლოს განმარტებით, მართალია, სადავო ნორმით გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებაში ზეპირი მონაწილეობის შესაძლებლობა შეიზღუდა, თუმცა, იმისთვის რომ სახეზე ყოფილიყო კონსტიტუციის 29-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცულ უფლებაში ჩარევა, მოსარჩელეს ასევე უნდა დაესაბუთებინა მოსაზრებების წერილობითი ან/და ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით წარდგენა რატომ არ წარმოადგენდა გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებულ გადაწყვეტილებებში მონაწილეობის ეფექტიან ფორმას.
სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წინააღმდეგ საია-ს სარჩელი საკონსტიტუციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა. მაშინ, როდესაც მოპასუხე არა სამინისტრო, არამედ მთავრობა იყო. განცხადებაში ასევე ხაზგასმულია, რომ სადავო ნორმის შეზღუდვის მიზანს ქვეყანაში არსებული პანდემია წარმოადგენდა, „რადგან პანდემიის დროს სოციალური დისტანციის დაცვის აუცილებლობის პირობებში, ვერ ხერხდება საჯარო განხილვების ჩატარება...“, თუმცა, სადავო ნორმით დადგენილი შეზღუდვის პროპორციულობას საია სადავოდ არ ხდიდა. საია წარდგენილი სარჩელით ასაბუთებდა, რომ სადავო ნორმა უნდა შეზღუდულიყო სათანადო ფორმით (კანონით და არა მთავრობის დადგენილებით) და უფლების შეზღუდვის ფორმალური წესის დარღვევა შემზღუდველი წესის არაკონსტიტუციურად ცნობის საფუძველი უნდა გამხდარიყო. განცხადებაში ასევე მითითებულია, რომ საია მედიისა და სოციალური ქსელების საშუალებით ავრცელებდა ცილისმწამებლურ განცხადებებს, თუმცა, არ უთითებს რაში გამოიხატა ცილისწამება, მით უფრო გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიმართ, რომელიც ამ საქმეში მოპასუხედაც კი არ იყო ჩართული. მედიასა და სოციალურ ქსელებში საია აჟღერებდა სარჩელში წარმოდგენილ არგუმენტებს, ხელს უწყობდა საკითხის ირგვლივ ჯანსაღი დისკუსიის წარმართვას, რაც ცილისწამებას არ წარმოადგენს.
რაც შეეხება საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებულ განჩინებას, საია არ ეთანხმება მას და მიიჩნევს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლომ საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცული უფლება ვიწროდ განმარტა, რამაც სარჩელის წარმოებაში მიღებაზე უარი განაპირობა. საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის პირველი პუნქტის მე-4 წინადადების თანახმად, გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებაში მონაწილეობის უფლება უზრუნველყოფილია კანონით. მართალია, საქართველოს კონსტიტუცია პირდაპირ არ განსაზღვრავს მონაწილეობის ფორმას, თუმცა აღიშნული ფორმის განსაზღვრის ვალდებულებას უწესებს კანონმდებელს. გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებების მიღებაში მონაწილეობის 3 ფორმას ადგენს: 1. ზეპირს; 2. წერილობითს; 3. ელექტრონულს. მთავრობის დადგენილებით კი მოხდა აღნიშნული ფორმებიდან ერთის - ზეპირი ფორმით მონაწილეობის უფლების შეზღუდვა. საია მიიჩნევს, რომ წინამდებარე შემთხვევაში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს, იმის შეფასებისას, სადავო ნორმა იწვევდა თუ არა უფლებაში ჩარევას, კონსტიტუციის 29-ე მუხლი ფართოდ უნდა განემარტა და სადავო ნორმის მოქმედების პირობებში გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებებში ზეპირი მონაწილეობის უფლების შეზღუდვა 29-ე მუხლში ჩარევად მიეჩნია. მართალია, საქართველოს კონსტიტუცია პირდაპირ არ მიუთითებს გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებაში პირის მისთვის ყველაზე უფრო მისაღები ფორმით მონაწილეობის გარანტირებაზე, თუმცა, კონსტიტუციის განმარტების მიზანს ყოველთვის ადამიანის უფლებების დაცვის პოზიციით შეფასება უნდა წარმოადგენდეს, განსაკუთრებით კი მაშინ, როდესაც აღნიშნული განმარტების საკანონმდებლო საფუძველიც არსებობს.
საია იმედს გამოთქვამს, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო შეასწორებს საჯარო განცხადებაში წარმოდგენილ მცდარ ფაქტებს და მომავალში მთავრობის თუ სამინისტროს საქმიანობის კრიტიკას ან/და საკონსტიტუციო სასამართლოში გასაჩივრებული სადავო ნომრების შესახებ საჯარო განხილვას ცილისწამებად აღარ მიიჩნევს.

MINISTRY OF ENVIRONMENTAL PROTECTION AND AGRICULTURE TRIES TO DISCREDIT GYLA AND DELIBERATELY MISLEADS THE PUBLIC
2020-05-19 13:28
On May 18, 2020, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture stated the GYLA's constitutional lawsuit. The statement contains essentially erroneous, mutually exclusive facts and is an attempt to discredit GYLA and deliberately misleads the public.
GYLA filed a lawsuit against the Georgian government in the Constitutional Court on April 14, 2020. In its lawsuit, GYLA argued that the suspension of public hearings on the proceedings initiated for the scoping conclusion and the issuance of an environmental decision under the Environmental Assessment Code based on Ordinance of the Government of Georgia N181 of March 23, 2020, was contrary to the formal criteria of the right protected by Article 29 of the Constitution of Georgia. In particular, Article 29 of the Constitution may be restricted only by law and not by the Ordinance of the Government. Accordingly, GYLA demanded that the relevant article of the Ordinance of the Government be declared unconstitutional.
On April 30, 2020, the Constitutional Court of Georgia did not accept the complaint of GYLA for consideration on the merits. According to the court, it is true that the impugned norm has limited the possibility of oral participation in decisions on environmental issues, however, to have on the hands interference with the right protected by Article 29(1) of the Constitution, the plaintiff also had to substantiate why the submission of opinions in writing and/or by electronic means was not an effective form of participation in environmental decisions.
A statement issued by the ministry said that the Constitutional Court had not satisfied the claim of GYLA against the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. While the defendant was not the ministry but the government. The statement also said that the reason of the restriction of the impugned norm was a pandemic in the country, "while in case of the need to protect the social distance during the pandemic, it is not possible to hold public hearings ..." however, GYLA did not dispute the proportionality of the restriction established by the impugned norm. GYLA in this lawsuit argued that the impugned norm should have been restricted in its proper form (by law and not by the Ordinance of the Government) and that the violation of the formal rule of restriction should have been the basis for recognition of the restrictive rule as unconstitutional. The statement also said that GYLA was spreading defamatory statements through the media and social networks, however, it does not indicate what the defamation was about, especially towards the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, which was not even involved in the case as a defendant. In the media and social networks, GYLA was arguing the arguments presented in the lawsuit, promoting a healthy discussion on the issue, which is not defamation.
As for the ruling of the Constitutional Court, GYLA does not agree with it and considers that the Constitutional Court has narrowly defined the right protected by Article 29(1) of the Constitution of Georgia, which led to the refusal to admit the lawsuit. According to the 4th sentence of Article 29(1) of the Constitution of Georgia, the right to participate in decision-making related to environmental issues is provided by law. Indeed, the Constitution of Georgia does not directly define the form of participation, but it does oblige the legislator to determine the form.
The Environmental Assessment Code defines three forms of participation in environmental decision-making: 1. Oral; 2. in writing; 3. Electronic. According to the Ordinance of the Government, one of these forms - the right to participate orally - has been restricted. GYLA believes that in the current case when assessing the Constitutional Court of Georgia whether the impugned norm caused interference with the right the Article 29 of the Constitution should have been widely interpreted and under the impugned norm, the restriction of the right to participate in environmental decisions shall be deemed to be an interference with Article 29. Indeed, the Constitution of Georgia does not explicitly guarantee the participation of a person in decision-making in environmental issues with the most acceptable form, however, the purpose of defining the Constitution should always be the assessment from the position of protection of human rights, especially when there is a legislative basis for this definition.
GYLA hopes that the Ministry of Environmental Protection and Agriculture will correct the erroneous facts presented in the public statement and it no longer considers defamatory critics of the activities of the government or the ministry and/or the public hearing on impugned norms appealed to the Constitutional Court in the future.